Токсини

Средно човек прекарва над 90 % от времето си на закрито. Ние сме постоянно атакувани от замърсяването на въздуха в помещенията. Това замърсяване включва токсични газове като формалдехид, ЛОС, трихлоретилен, въглероден окис, бензен, толуен, ксилен и безброй други.

Формалдехид (CH2O)

Формалдехидът е органично химично вещество, което е широко разпространено в нашата околна среда. Той има безцветен газ с остра миризма от семейството на газове, наречени алдехиди. Известен като консервант в медицинските лаборатории и моргите, формалдехидът се намира и в други продукти като мебели, тапети, картон и кърпи за лице. Той се използва и в някои пластмаси, бои, лакове, съдомиялни течности, омекотители за тъкани, както и в козметиката, като лак за нокти. Формалдехидът влиза във вътрешната затворена среда в резултат на естествени източници, като горски пожари и някои човешки дейности, включващи димът от цигари, бензин и дървесен материал. В резултат на това, че е в толкова много общи продукти и толкова разпространен в околната среда, той е налице в своята форма на вдишващ се газ, в почти всички домове и сгради. Проучванията показват, че хората, които са изложени на ниски нива на формалдехид в продължение на дълги периоди от време са по-склонни към свързаните с астмата респираторни симптоми, като кашлица и затруднено дишане. В по-големи количества формалдехидът се счита, че причинява рак на носната кухина.

Указанията на Световната здравна организация за концентрацията на формалдехид във въздуха  на закрито е 0.08 PPM ( 0,1 mg / m3 ).

Формалдехидът нормално присъства в ниски нива, обикновено по-малко от 0,03 PPM и във вътрешния и във външният въздух. Въздухът на открито в селските райони има по-ниски концентрации, докато в градските райони са по-високи. В жилищата или офисите, съдържащи продукти, които освобождават формалдехид във въздуха, може нивото му да е по-голямо от 0,03 ррм.

Има много методи за определяне концентрацията на формалдехид във въздуха на затворени помещения. Тестуването може да се проведе като се използват пасивни или активни техники за вземане на проби. Единствено обучени професионалисти трябва да ги измерват, поради трудността на получаване на качествени данни и интерпретиране на резултатите.

Трихлоретилен (TCE) е общ замърсител в затворени помещения, който се освобождава от бои, при химическо чистене, лепила, пестициди и мастилото в копирните машини, факсове и принтери. Краткосрочно излагане на TCE причинява дразнене на носа и гърлото и депресия  от страна на централната нервна система. По-високите концентрации причиняват скованост и болки в лицето, намалено зрение, загуба на съзнание, нередовен сърдечен ритъм и дори смърт .

Въглероден окис (CO) е опасен газ, който се произвежда при открито горене, газови печки, уреди и бойлери. Той присъства във високи концентрации в цигареният дим и  в отпадните газове на колите. Излагането на ниски нива причинява световъртеж и главоболие, докато при излагане на  по- висока концентрация може да доведе до смърт, защото CO всъщност пречи на доставката на кислород до клетките на организма.

Бензен (C6H6) , толуол (C7H8) и ксилол (C8H10) се намира в парите на продукти като бензин, масла, бои, лепила, мастила, пластмаси и каучук, когато се използват като разтворители.

Фталатите

Фталатите са група широко използвани промишлени съединения, известни технически като диалкил или арил алкил естери на 1,2- бензендикарбоксилни или летливи органични съединения и се откриват във всички петролни продукти. Въпреки това има много други източници, като лепила за подови настилки (използвани за килими, твърда дървесина и др.), бои, мебели, материали за стени, електронно оборудване, цигарен дим, домакински почистващи продукти и дори освежители за въздух!

Умишлената употреба на фталати включвапластификатори за пластмаса, маслени субстанции в парфюмите, добавки към пулверизатори за коса, смазочни материали и лакове за дърво. Миризмата в новите коли, която става особено остра, след като колата е била на слънце в продължение на няколко часа, отчасти е миризмата на фталати изпарявани от горещата пластмаса на арматурното табло. С настъпването хладната вечер те ​​кондензират във вътрешния въздух на автомобила и се образува маслено покритие върху вътрешната страна на предното стъкло.

  • Здравни ефекти

    Грижитите за здравето, свързани с фталат естерни експозиции са насочени предимно към рак и репродуктивните ефекти ( Kavlock др 2002a , 2002b , 2002c ; . NTP 2003). Обаче, излагането на въздействието на фталати също се предполага, че има роля в патогенезата на астма (Oie и сътр ., 1997), и пластифицирани материали във вътрешната среда са свързани с развитието на бронхиална обструкция при малките деца (Jaakkola и др . 1999). Наскоро съобщихме за връзка между астмата и алергии при деца и концентрациите на фталати в прах, събрана от детските спални ( Bornehag и др . 2004b ). Средните геометрични концентрации на BBzP са по-високи в прах от стаите на децата с ринит в сравнение с контролите ( 0.237 vs. 0,157 мг / г прах , р = 0.001 ) и на деца с екзема в сравнение с контролите.

    Основната констатация от това проучване е, че концентрациите на BBzP и DEHP в прах са свързани с размера на PVC винил, използван като подови настилки и стенни материали в дома, но също, че има и много други източници на тези фталати. Въпреки че PVC настилките и винила върху стените не обясняват напълно концентрацията на фталати в прахта, присъствието на такива материали се свърза с по-високи концентрации на DEHP и BBzP в прах на закрито. Има и връзка между концентрацията на BBzP в прах в спално помещение и водни течове в предходните 3 години.

Тежки метали: Airborne олово и живачни изпарения

  • Източници
    В затворените помещения главен източник са боите. От 1950г. нивата на олово в боите за вътрешно обзавеждане са по-ограничени и сега почти се водят безоловни. Но в много от старите къщи все още може да има слой оловна боя покрита с лющеща се неоловна боя. При тези обстоятелства, оловен прах и дим може да проникват във въздуха и да влияят на както на възрастните, така и на децата. 

    Изделия от PVC, които често съдържат олово, като играчки, чесалки и кутии за носене на обяд. Стари мебели и играчки, направени преди 1978 г., могат също да съдържат олово в боята.
  • Здравни ефекти
    Десетки доказателства бяха събрани относно ефекта на оловото върху здравето преди  метала да беше забранен в боите и бензина и въпреки това олово все още се допуска в много потребителски продукти.
  • Общи ефекти върху здравето: поведенчески проблеми, високо кръвно налягане, анемия, увреждане на бъбреците, паметта, затруднения в обучението, спонтанни аборти, намалява производството на сперматозоиди, намалява IQ.

  • Методи за измерване.
    При тестуване за оловна боя, всички вътрешни помещения, външните страни, както и частите около имота трябва да бъдат инспектирани.
    XRF: Препоръчваният начин за тестуване на сградата е чрез високо - енергийно K - Shell отчитане от преносим рентгенов флуоресцентен датчик ( XRF ). Резултатите от XRF са в единици от милиграми на квадратен сантиметър. Препоръчително е средно по три отчитания. Всяко трябва да бъде около 15 секунди от нов източник. 
    Проба от боя: Пробите от боя могат да бъдат събрани и изпратени в лаборатория за анализ. Те трябва да бъдат взети от около 3см2.

Живачни изпарения

  • Източници
    Живакътсе използва в продукти като термометри и термостати, но основните източници при горенето на въглища продължават .
    През1990 се изнася доклад с подробни данни за повишени нива на живак в лицата, изложени на въздействието на латекс (на водна основа) боя , съдържаща фекил ( PMA ). PMA е консервант, използван за удължаване срокът на годност на продуктите.

    SIP спира използването на живачни съединения при производството на бои за закрити помещения от август 1990 г., с изискването боите, съдържащи живак, включително наличните запаси да бъдат етикетирани само за външно приложение. През септември 1991 PMA забранява използването им и  на открито. Въпреки това латекс, съдържащ опасни нива на живак може още да се намери върху рафтовете на магазините или в домовете, където е останал.

  • Здравни ефекти

  • Общи ефекти върху здравето: слепота и глухота, мозъчни увреждания, проблеми с храносмилането, увреждане на бъбреците, липса на координация и умствена изостаналост.

  • Методи за измерване
    Детектор Tubes: Това е сравнително прост метод за определяне на концентрацията на газове. Тръбите обикновено са калибрирани в ppm за лесна интерпретация. Има различни тръби за откриване на различни газове, в този случай ще бъдат живачни пари. Използват се помпи за чертаене през тръбата. Всяка тръба изисква набор обем на газ да бъде прекарана през помпата, за да се гарантира откриването му, ако присъства. Всяка промяна в цвета по тръбата е откриване на живак. Дължината на цветната ивица е индикация за концентрацията.
  • Коригиращи действия :
    Живачниге пари заедно с течният живак са вредни и ако няма предписание и нивата са над тези, коио са препоръчани от специалистите по безопасност на околната среда те трябва да се премахнат внимателно от професионалист.